Co je v této aktualizaci nového

My ve vývojovém týmu jsme věnovali poslední tři a půl roku od verze 1.12 mnoho myšlenek budoucnosti Wesnothu a tomu, kam chceme směřovat při vývoji hry. Proto tato verze pokládá základy pro nové a vzrušující změny, z nichž některé jsou v ní obsaženy a o dalších doufáme, že je postupně představíme později. Desítky přispěvatelů věnovaly stovky hodin modernizování našeho engine, opravám chyb, vylepšování rozhraní, přidávání nového obsahu a zefektivnění herního zážitku tak, aby zajistily, že tato verze Wesnothu je ta nejstabilnější, jakou jsme kdy vydali.

Asi nejvýznamější ze všeho je, že toto je také první vydání, které bylo zveřejněno v obchodu Steam, kde je zdarma dostupné pro systémy Windows, macOS a Linux! Rádi bychom velice poděkovali všem, kteří během posledních dvou let toto úsilí podporovali. Wesnoth stihl projít přes Steam Greenlight v rekordním čase a váš neutuchající zájem na našich fórech a sociálních médiích byl nesmírně povzbuzující. Těšíme se, že v naší komunitě uvidíme nové tváře!

Úvodní obrazovka

Pro hráče

Snímek obrazovky Wesnothu

Zastaralá knihovna SDL 1.2, kterou náš engine používal, byla nahrazena mnohem lepší SDL 2.0. To řeší mnoho dlouhotrvajících problémů s OS a kompatibilitou hardware. Zejména je výrazně vylepšena podpora pro fullscreen na sestavách s více monitory a na zařízeních Apple Retina byly opraveny různé otravné problémy související s myší.

Také uživatelské rozhraní bylo ještě více vylepšeno a uhlazeno. Hlavní menu teď obsahuje ostřejší pozadí ve 4K rozlišení a zbrusu nový hudební motiv od skladatele Mattiase Westlunda (West). Větší a ostřejší nová písma spolu se zjednodušenými okraji oken a tlačítky zlepšují čitelnost hry na různých zařízeních a v rozličných situacích a zajišťují modernější vzhled. Správce rozšíření, čekárna pro hru více hráčů a rozhraní pro nastavení hry byly úplně předělány a dostaly novou úpravu, která řeší mnoho dlouhotrvajících nedostatků v každém z nich. Okno nastavení také prošlo velkou generálkou, která usnadňuje navigaci a používání.

Nepřeberné množství jednotek jako třeba těžkooděnec, elfí sylfa a ničema dostalo nové animace i základní zobrazení, aby se pozvedly na vyšší úroveň kvality a bitevní pole bylo živější a dynamičtější. Pro několik jednotek včetně trolla, prastarého stromového muže, chodící mrtvoly a yettiho jsou dostupné nové obecné portréty. Konečně, do hry bylo přidáno ohromné množství nových terénů, aby vylepšily nové i stávající mapy – zejména ty, které se odehrávají uvnitř a pod zemí – a voda a láva byly přepracovány do nového, tekutého a plně animovaného, esteticky příjemného provedení. Mnoho typů vesnic také získalo obměny podle denní doby a budou se nyní úchvatně rozsvěcovat, když padne noc.

A na konec, ve hře byly nahrazeny zvuky pro mnoho jednotek a prvků uživatelského rozhraní.

Tažení

Snímek obrazovky výběru tažení

Sestava hlavních tažení mezi sebou vítá přírůstek v podobě Tajemství předků, tažení vytvořené hráčem, které vám přináší autor Moře mrtvých! Následujte Ardonnu z Tarrynthu, jak při svém hledání nesmrtelnosti odhaluje tajemství prastarých lordů lichů ze Zeleného ostrova.

Snímek obrazovky Wesnothu

Po letech technických zádrhelů přichází konečně Pod žhnoucími slunci s frakcí pouštních elfů, která je zcela renovovaná pomocí zbrusu nových obrázků, senzačních nových portrétů od dlouhá léta přispívajícího výtvarníka Emiliena Rotivala (LordBob) a předělaných stromů postupu jednotek s jedinečnými vlastnostmi, aby tak pouštní elfové byli ještě více odlišeni od běžných lesních, kteří vystupují v celém zbytku hry.

Prvních devět scénářů Přerodu Severu má nyní nové a vylepšené mapy, využívající nové terény a jednodušší, uspořádanější vzhled. Samotné scénáře byly také vyladěny pro efektivnější hraní. Pádu do temnoty se dostalo obdobné péče jeho vizuálním vylepšením.

Díky velkému počtu tažení pro jednoho hráče obsažených ve Wesnothu se stalo obtížnějším vyznat se v časové posloupnosti příběhů tohoto světa, které tažení vyprávějí. Aby se to vyřešilo, poskytuje teď menu tažení možnost seřadit je podle jejich umístění na časové ose historie Irdye, jakož i možnost seřadit je abecedně, pokud si to někdo přeje.

Pro ty, kteří si přejí obohatit svůj herní zážitek pomocí udělátek nebo výzev vytvořených hráči, je nyní ve hře pro jednoho hráče možné používat úpravy, stejně jako ve hře více hráčů. A pokud by hráče přemáhalo pokušení opakovaně nahrávat uložené hry ve snaze dosáhnout příznivějších výsledků, nová možnost pevně daného režimu je udrží na uzdě.

Hra více hráčů

Snímek obrazovky nastavení hry pro více hráčů

Čekárna pro hru více hráčů Wesnothu byla od základu přestavěna, aby nový hráčům, kteří přicházejí hře na kloub, poskytovala snadnější zážitek. Mezi novými prvky jsou klikatelné odkazy v záznamech rozhovorů, oddělené záložky pro soukromé výměny zpráv, jednodušší filtrování her a hráčů, rychlejší vytvoření hry pro ty, kteří používají nastavení mapy doporučené autorem, a úplnější zobrazení vlastností frakcí.

Co se týče nového obsahu, hráči s potěšením zjistí, že seznam her byl rozšířen o celých devět map, na nichž se podílela komunita! Wesnoth nyní obsahuje celkem 55 pečlivě vyvážených map, které zahrnují mnoho různých prostředí a nastavení pro týmy, z nichž si hráči mohou vybírat.

Frakce chalífátu pro hru více hráčů, která byla uvedena ve verzi 1.12, je přejmenována na pouštní lid. Je to součást pokračujícího úsilí rozšířit jejich folklór a lépe je začlenit do světa Irdye. Ruku v ruce s tím jde mnoho změn vlastností různých jednotek pouštního lidu zaměřených na lepší vyvážení této frakce při utkáních více hráčů.

Nyní je možné hru více hráčů vzdát a dát tím najevo, že už nemáte v úmyslu pokračovat v hraní, aniž pouze hru náhle opustíte.

Obecné

Snímek obrazovky Wesnothu

Nyní je možné přizpůsobit si barvy koulí pro pohyb/útok, které jsou na mapě zobrazeny vedle jednotek, aby se tak hráčům s různým vnímáním barev usnadnilo rozpoznání stavu každé jednotky. Je také dána možnost zobrazit kouli u nepřátelských jednotek (ve výchozím nastavení vypnuto).

Přepnutí z běžícího Wesnothu do jiné aplikace teď ve výchozím nastavení pozastaví hudbu. Pokud dáváte přednost tomu, aby dál hrála, je na to volba.

Kvůli tomu, aby mohli hráči snadněji uvést podrobnosti o svých systémech, když hlásí problémy se hrou, bylo přidáno zbrusu nové okno s informacemi o verzích, které je přístupné z levého dolního rohu hlavního menu. Mezi informacemi, jež poskytuje, je verze operačního systému, cesty k různým souborům, které Wesnoth používá, čísla verzí programových knihoven, vůči kterým byla hra sestavena a seznam volitelných prvků, jež byly povoleny tvůrcem balíčku.

Konečně pro hráče ve Windows jsou soubory hry pro nastavení, ukládání a doplňky vždy umístěné v jejich složce Dokumenty. Tato změna byla udělána proto, aby se vyhnulo různým problémům spojeným s původním přístupem, kdy se zapisovalo do systémové složky Program Files, což není v novějších verzích Windows ani doporučováno, ani dostatečně podporováno. Všimněte si, že zatímco původní volba o uložení těchto souborů do instalační cesty hry zmizela, může být pro ty, kteří dávají přednost instalaci Wesnothu na externí úložiště, tohoto chování dosaženo použitím určitých voleb příkazového řádku.

Pro tvůrce obsahu

Snímek obrazovky Wesnothu

Vydání této řady přináší významnou a dlouho opomíjenou změnu způsobu, jakým je licencován obsah Wesnothu. Zatímco pro veškerý obsah byla dříve vyžadována obecná veřejná licence GNU verze 2 nebo novější jak pro kód, tak pro vizuální a zvuková díla, nyní umožňujeme tvůrcům rozšíření použít pro obrázky, zvuky i hudbu v jejich výtvorech kteroukoli licenci Creative Commons. Navíc mohou být díla dodávaná s hrou licencována pod licencí CC BY-SA. V obou případech je i nadále podporována obecná veřejná licence GNU. Tato změna se netýká se zpětnou platností žádných souborů, které byly dříve vydány pod GNU GPL, pokud se držitelé autorských práv nerozhodli tyto zdroje přelicencovat.

Pokud se jedná o techničtější stránky hry, enginy Wesnothu pro WML, Lua a Formula Language doznaly v tomto vývojovém cyklu velkého počtu vylepšení a změn. Vnitřní interpret jazyka Lua byl povýšen na verzi 5.3 a do Lua API bylo přidáno mnoho nových funkcí. To zahrnuje možnost psát pomocí Lua generátory map, vyvolávat určitá opakující se okna, která jsou použita v celém uživatelském rozhraní (kontextové nabídky, potvrzovací dialogy, vyskakovací okna s informacemi, zprávu [message] a příběhovou obrazovku uživatelského rozhraní) a používat jmenovité funkce jazyka Lua pomocí atributu lua_function= ve standardních filtrech míst. Prohlížeč stavu hry teď také poskytuje přístup k zabudované konzoli jazyka Lua pro ladění a testování kódu přímo uvnitř hry.

Inline vzorečky ve Wesnoth jazyku Formula byly vylepšeny přidáním mnoha nových zabudovaných funkcí a prvků syntaxe. Díky rozšíření podpory atributu filtru formula= do standardního filtru míststandardního filtru stran mohou teď být inline vzorečky použity pro vytvoření složitější logiky ve WML. Nové funkce cesty obrázku ~ADJUST_ALPHA()~CHAN() také obsahují podporu pro vzorečky, aby bylo možné měnit vykreslování obrázků během hry.

WML preprocesor teď v definicích a nahrazeních maker podporuje pomocí nových direktiv #arg/#endarg volitelné parametry s výchozími hodnotami. To by mělo autorům rozšíření umožnit snížit bobtnání kódu v situacích, kde by byla jinak potřeba víc než jedna definice makra, aby se postihly rozmanité případy použití.

Konstrukce cyklu WML jsou nyní přirozenější a přizpůsobitelnější díky přidání značek [for][foreach], což v porovnání se starým makrem {FOREACH} a ručně psanými alternativami odlehčuje základní syntaxi.

Po několika vývojových cyklech, které do engine UI přidaly nové a nebo pokusné prvky, bylo provedeno dlouho odkládané čištění se snahou o nové uspořádání. Spolu s tím bylo opraveno mnoho významných chyb, jako třeba nesrovnalosti při zacházení se skrytými jednotkami, mlhou a zahalením tmou a problém s verbováním, když měla UI také k dispozici povolávací seznam. Celkově teď mají autoři rozšíření nad UI větší kontrolu než kdy jindy. Nejrůznější nastavení a parametry mohou být uzpůsobeny mnohem snadněji a bylo přidáno několik dalších předvoleb Mikro UI. Pro odstraňování otravných nepřátel je ideální předvolba záludného vraha!

Jak už bylo zmíněno, úpravy hry teď mohou být použity v kampaních pro jednoho i více hráčů. Jejich syntaxe také dostala značku [resource] k zavedení skrytých úprav, které mohou být požadovány přímo rozšířeními, namísto toho, aby je hráči vybírali ručně.

Také byla úplně předělána dialogová okna editoru map Načíst mapu a Uložit ... jako, která teď díky záložkám rychlého přístupu umožňují snáze se dostat k souborům hry a instalovaným rozšířením, stejně jako k jakýmkoli jiným umístěním.

A na závěr, tvůrcům obsahu, kteří spouští hru na Windows, může přijít užitečný zástupce "Battle for Wesnoth (with console)". Včetně nové volby příkazového řádku --wconsole, která zapíná zobrazování zpráv protokolu ve standardní konzoli Windows namísto toho, aby byly zapisovány do souboru. Pokud je upřednostňováno obvyklé uchovávání trvalých záznamů, zlepšili jsme také způsob, jakým jsou uloženy na zařízení. Soubory se záznamy jsou nyní ukládány do složky logs v cestě souborů hráče a záznamy z až osmi posledních sezení jsou pro praktické nahlížení uchovávány v samostatných souborech s časovými razítky. Konečně, přístup k záznamům stávajícího sezení je možný z výše zmíněného okna s informacemi o verzích.

Stažení

Bitva o Wesnoth je dostupná pod obecnou veřejnou licencí GNU (GNU GPL) – buď pod verzí licence 2, nebo, podle vaší volby, kteroukoli verzí pozdější – a licencí Creative Commons Uveďte původ – Zachovejte licenci (CC BY-SA) verze 4.0. Zdrojový kód je k dispozici jako GitHub repozitář a v naší wiki můžete najít pokyny pro sestavení ze zdrojových kódů na řadě různých operačních systémů. Balíčky připravené k instalaci jsou k dispozici pro Microsoft Windows, Apple macOS, and GNU/Linux.

Můžete se podívat na stránku stahování, kde jsou nejnovější balíčky a pokyny včetně těch pro jiné platformy, když budou k mání.

Pokud již máte staženou předchozí verzi hry, možná budete chtít stáhnout pouze soubory Xdelta.

Přispějte

Bitva o Wesnoth je neustále vylepšována a rozšiřována velkým množstvím dobrovolníků z celého světa pocházejících z různých prostředí. Od jejího uvedení v červenci 2003 přispěly stovky lidí do všech oblastí hry od hlavního obsahu, který je dodáván jako součást oficiálních vydání, až po stovky projektů vytvořených hráči, jež jsou dostupné ke stažení na našem serveru s rozšířeními. Ať už potřebujete pomoci pokořit určitý scénář, nebo přidat nějaký prvek do vaší vlastní mapy, Wesnoth se může pochlubit silnou komunitou hráčů a tvůrců vždy ochotných podat pomocnou ruku.

Kromě vytváření obsahu vašich vlastních rozšíření je mnoho dalších způsobů, kterými můžete vypomoci Wesnothu:

Další informace